Share
העיתונאי ומנחה תוכנית כלבוטק רפי גינת הגיש בחודש פברואר 2004 תביעה כנגד גולשת אינטרנט בשם מלי דאוי על שכתבה את דעתה השלילית על תוכנית כלבוטק ועל התקשורת שאותה כינתה בכינוי תשקורת. דאוי, מיסטיקנית ובעלת ידע בתורת הקבלה, תבעה בשנת 2003 את גינת על לשון הרע בגין כתבת תחקיר ששודרה בתוכנית כלבוטק בערוץ 2 ובה הואשמה שהיא משתמשת במאגרי מידע של משרד הפנים. בבית המשפט מתקשה גינת להוכיח זאת, ואף לא מוכן לקבל את הצעת בית המשפט לאפשר לדאוי להראות את יכולותיה בתורת הקבלה.

 

איש הטלוויזיה רפי גינת תובע גולשת אינטרנט על לשון הרע

12/06/2004 | דואר חשמלי | גיליון מספר 56
משה הלוי | halemo

העיתונאי ומנחה תוכנית כלבוטק רפי גינת הגיש בחודש פברואר 2004 תביעה כנגד גולשת אינטרנט בשם מלי דאוי על שכתבה את דעתה השלילית על תוכנית כלבוטק ועל התקשורת שאותה כינתה בכינוי תשקורת. דאוי, מיסטיקנית ובעלת ידע בתורת הקבלה, תבעה בשנת 2003 את גינת על לשון הרע בגין כתבת תחקיר ששודרה בתוכנית כלבוטק בערוץ 2 ובה הואשמה שהיא משתמשת במאגרי מידע של משרד הפנים. בבית המשפט מתקשה גינת להוכיח זאת, ואף לא מוכן לקבל את הצעת בית המשפט לאפשר לדאוי להראות את יכולותיה בתורת הקבלה.

רקע

כלבוטק היא תוכנית תחקירים וצרכנות ותיקה. היא החלה את דרכה בשנת 1974 בערוץ הראשון של רשות השידור ובשנות ה 90 עברה היא והמנחה שלה רפי גינת לחברת "רשת", אחת מזכייניות ערוץ 2.
תוכנית כלבוטק נוהגת לבצע תחקירים צרכניים הכוללים צילומי סתר, מעקבים, שיחות טלפון מוקלטות וכדומה. את ממצאי התחקיר מצמצמים לתוכנית בת כחצי שעה המשודרת בשעות הערב בין 8:00 ל 9:00, פעם בשבוע.
את התוכנית כיום מפיק ומנחה רפי גינת. גינת נחשב בישראל למר צרכנות, איש שסיסמתו "ללא מורא וללא משוא פנים" המלווה אותו שנים. בערוץ 2 מנחה גינת גם את תוכנית "בשידור חוקר" שעוזרת למשטרת ישראל לפענח פשעים בעזרתו האדיבה של ציבור צופי ערוץ 2 בטלוויזיה.
ביום 14 ינואר 2003 שודרה תוכנית כלבוטק נוספת. פרומואים שקדמו לשידור בישרו על חשיפתה של "נוכלת", אישה מיסטיקנית שעוסקת בתורת הקבלה, אשר כלבוטק מבטיח לצופיו לחשוף כי היא משתמשת במאגרי מידע כדי לקרוא את הבאים אליה.
המיסטיקנית תושבת הקריות מלי דאוי מצאה את עצמה מככבת בתוכנית כלבוטק של רפי גינת. תחקירניות של התוכנית נשלחו לביתה וצילמו אותה בסתר כאשר היא מדברת בטלפון. במהלך הקרנת סרט החשיפה, קריין גינת בקולו העמוק וקבע כי מלי דאוי משתמשת במאגרי מידע של משרד הפנים ולא בתורה הקבלה, וכי היא מטלפנת לאיש קשר שנותן לה את הפרטים.
לאחר הקרנת הסרט, ראיין גינת את מלי דאוי בזמן הקצר והמצומצם שנותר עד לסיום השידור.
סרט "החשיפה" הותיר רושם קשה על חלק מהצופים בבית, בהם גם לקוחותיה הקבועים של מלי דאוי. דאוי הואשמה על ידי תוכנית התחקירים כלבוטק כי היא מרמה ואינה אשת קבלה אמיתית.
למלי דאוי לא נותרה ברירה. היא הרגישה שנעשה לה עוול קשה ונורא. בינתיים היא הפסידה לקוחות, נזק קשה נגרם לשמה הטוב, ועם רייטינג גבוה מאוד היא הושפלה בכיכר העיר. כל שנותר לה הוא להילחם על כבודה ועל שמה הטוב מול מה שנטען על ידי רפי גינת ועל ידי תוכנית כלבוטק נגדה.
לאחר שניסיונותיה להידבר עם רפי גינת ועם חברת "רשת" נכשלו, היא פנתה לבית המשפט השלום בתל אביב כדי לתבוע בגין פגיעה בשמה הטוב.

מלי דאוי תובעת את רפי גינת

ביום 16 מרץ 2003 הגישה דאוי תביעה לבית המשפט השלום בתל אביב כנגד רפי גינת, חברת ההפקות שלו וחברת "רשת", זכיינית ערוץ 2 שמשדרת את תוכנית כלבוטק. מטעמי אגרה, סכום התביעה נקבע על 1,000,000 ש"ח.
רפי גינת והנתבעים האחרים הגישו את כתבי ההגנה שלהם באמצעות משרד עורכי הדין ליבליך מוזר.
ביום 2 דצמבר 2003 התקיים דיון קדם משפט באולמה של השופטת שבח, שופטת בית המשפט השלום בתל אביב. השופטת שבח הציעה לצדדים לעשות ניסוי קטן: המיסטיקנית דאוי תיפגש עם אדם שהיא לא מכירה שהשופטת שבח תדאג להביא לאולם, ואם דאוי תצליח לגלות עליו פרטים ללא שימוש במאגר מידע, תביעתה תתקבל.
מלי דאוי הסכימה. היא אף הוסיפה ואמרה שהיא מוציאה פרטים על אדם באמצעות ספר הסידור לפי השם של האדם ולא לפי תעודת הזהות שלו. למרבה ההפתעה, סירב לכך בא כוחו של רפי גינת, עו"ד פז מוזר.
רפי גינת וחברת רשת התבקשו להמציא לבית המשפט את הקלטות המלאות שצולמו, על מנת לבחון את הפגישה כולה בין דאוי לבין תחקירניות התוכנית, כדי לקבוע מה נאמר באמת ולא מה שקריין רפי גינת בתוכנית.
לאחר זמן מה, שלא הומצאו כל הקלטות לדאוי, חלקן "נעלמו", חלקן "נמחקו", החליט רפי גינת לעשות מעשה ולתבוע את דאוי בגין לשון הרע כלפיו.
דאוי, שבינתיים איבדה את עולמה בשידור תוכנית אחת של כולבוטק שהאשימה אותה ברמאות ולא מסוגלת להוכיח זאת בינתיים בבית המשפט, נאלצת כעת להתמודד מול תביעת לשון הרע שהגיש רפי גינת כנגדה בגין ניצול ייתר של חופש הביטוי שלה.

לשון הרע בפורום כלבוטק באתר תפוז?

באתר תפוז מנהל רפי גינת או מישהו בשמו את פורום "כלבוטק". בפורום זה מגיבים וכותבים גולשים בנושאים צרכניים, בנושאי התוכנית ובנושאים שונים אחרים.
פורום כלבוטק באתר תפוז, כאן
לפעמים גם עולים סרטים ששודרו בתוכנית כלבוטק. גם סרט "החשיפה" על מלי דאוי עלה לפורום.
מלי, גם גולשת אינטרנט, הצטרפה לפורום וכתבה מספר הודעות. לאחר שתוכנית כלבוטק לא נתנה לה את הבמה המלאה להשמיע את דברה, החליטה דאוי להביע את דעתה בפורום כלבוטק שבתפוז.
על ארבעה פרסומים נתבעה מלי על לשון הרע בידי רפי גינת.

הפרסום הראשון

ביום 1 אוגוסט 2003 בשעה 20:38 פירסמה דאוי את הדברים הבאים. תחת הכותרת "התשקורת" היא כתבה:
[ציטוט]
"לעיונכם הגולשים בפורום הזה מה עושה התשקורת ומה עושים עיתונאים בסגנון של רפי גינת במקרה הזה מדובר באמנון לוי. אין גבול לדריסת האנשים - למען הרייטינג. מה שמעניין את העיתונאים זה לא אויבי הציבור (לזה יש בית משפט) אלא הרייטינג ובכל מחיר רייטינג הכתבה מצורפת לתשומת ליבכם"
[סוף ציטוט]
הקישור להודעה המקורית, כאן

הפרסום השני

ביום 21 דצמבר 2003 בשעה 21:48 פרסמה דאוי תחת הכותרת "זה לא משנה אם נפגעת או לאו" את ההודעה הבאה על תוכנית כלבוטק:
[ציטוט]
"אנחנו מדברים על העיקרון העיקרון של התוכנית התוכנית הזאת במפורש מעוותת את המציאות ואת הקיים. התוכנית הזאת לא אובייקטיבית ומציגה רק מה שיעלה להם את הרייטינג. התוכנית הזאת מציגה רק חלק מהדברים והכי גרוע שהם חורצים את דינו של האדם והם יעשו הכל למען הרייטינג - קח לדוגמא את התוכנית שבה הציגו 2 עובדים שרימו במכירת שמנים והם גם הדגישו שלבעל התחנה אין כל עניין במה שהם עשו וזה היה מאחורי גבו - אז למה לא לפנות אליו קודם ולהראות לו את מה שעובדיו עושים ואם הדברים ישנו על עצמם אז מילא , אבל לא ישר להקרין תוכנית ולא איכפת להם שהם הורסים בזאת את בעל תחנת הדלק. קח למשל את התוכנית האחרונה ואת הכתבה שהיתה בשוק הכרמל - למה.
למה לא לפנות ישירות לבעלי האיטליזים ולהגיד להם שהם מרמים ואו המשקל מרמה ואם הם ימשיכו לרמות מילא אבל לא מה פתאום הם יהרסו את האדם וכל זאת בשביל הרייטינג. גם לפושע הכי גדול יש זכות דיבור - אבל אצליהם לא מה פתאום? הם עושים את הכתבה ואין לך יכולת להגיב כמו שצריך, כי אם תדבר ותגיב כמו שצריך אז יסתבר פתאום שהתכנית לא אמינה כל כך. התקשורת צריכה להיות לטובת הצרכן אבל באופן הוגן
מלי"
[סוף ציטוט]
הקישור להודעה המקורית, כאן

הפרסום השלישי

ביום 27 דצמבר 2003 בשעה 16:38 פרסמה מלי דאוי תחת הכותרת "למרות הכל אתה שוב צודק" את הטקסט הבא:
[ציטוט]
"יש לציין שמה שאתה אומר נכון מאד וכמו שאתה יודע אני לקחתי את רפי גינת וכלבוטק לבית המשפט בדיוק בשביל הסוגיה הזאת שרפי גינת וכלבוטק מוכנים לרמוס את האדם עד היסוד בכבודו בפרנסתו, וכל זאת אך ורק בשביל הרייטינג שלו ולא בשביל טובת הציבור כביכול - ועוד דבר יש לי ראיות והוכחות חותכות שלצורך העניין הנ"ל כדי להעמיד תוכנית כלבוטק רפי גינת עובר על החוק נטו בשביל זה וכולנו רואים איך הוא עובר על החוק ועושה דברים שאסור לו לעשות בכל מחיר ולכן זה גם לא חוקי - והוא עושה זאת באין מפריע כאילו הוא אלוהים מותר לו לעשות מה שהוא רוצה מה אגיד ללך ממש הפקרות הוא צד אנשים בשקרים ועוות האמת כשהוא בעצמו תוך כדי עובר על החוק. אני מאד מקווה שהמשפט שלי מעבר לעניין האישי יעשה גלים גם בעניין הזה וכל החגיגות יגמרו לו בדיוק כמו שנגמרו לאמנון לוי
מלי דאוי"
[סוף ציטוט]
הקישור להודעה המקורית, כאן


הפרסום הרביעי

ביום 30 נובמבר 2003 בשעה 11:05 פרסמה מלי דאוי תחת הכותרת "התוכנית כלבוטק" את הטקסט הבא:
[ציטוט]
"בחייכם חברה אתם לא שמים לב שלרפי גינת אין כבר יותר חומר לתכנית כלבוטק והוא נאחז בכל נושא כמעט, אם הוא כבר הגיע לרמה של לעשות תוכנית צרכנית על אחד שאוסף בקבוקים ולא משנה לאיזו מטרה הוא אוסף אותם ואם הוא מגנה את צה"ל בגלל המסכות שבסוף הסתבר שכן הם היו בתוקף, ועוד כהנה וכהנה אז הוא ישים בתכנית כל מיני שטויות למען תהיה לו תכנית והכי חשוב רייטינג יתרת מכך אם לרפי גינת כל כך חשוב מהציבור, אז שיצוד נוכלים ויתלנן עליהם במשטרה שישפטו אותם עם הזכות שלהם להגיב לשם כך יש מערכת של בתי משפט - אף אחד לא מקנה לו את הזכות לעשות לינץ` לאנשים ו/או לגופים שונים וכל זאת למען הרייטינג שלו למיטב הבנתי אין לו הסמכה של שופט"
[סוף ציטוט]
הקישור להודעה המקורית, כאן


רפי גינת תובע על לשון הרע

הדברים של מלי דאוי שנכתבו בפורום כלבוטק שמנהל רפי גינת או מישהו בשמו או בכינויו לא עשו רושם מיוחד על רפי גינת, אחרת קשה להסביר מדוע הוא (או מישהו בשמו) כמנהל פורום, לא מחק את ההודעות הללו אם יש בהן לשון הרע, ובכך היה חוסך את הפניה לבית המשפט.
ביום 2 פברואר 2004, לאחר שלא המציא את כל קלטות כלבוטק למלי דאוי, החליט גינת להגיש תביעה על לשון הרע כנגד מלי דאוי. התביעה הוגשה לבית המשפט השלום בתל אביב. סכום התביעה עמד על 480,000 ש"ח.
עותק מכתב התביעה של רפי גינת, כאן
דאוי, שתוכנית כלבוטק ככל הנראה עשתה לה עוול נורא והאשימה אותה בשימוש שלא כדין במאגרי מידע בניתוח פרטיהם של לקוחותיה, עומדת כעת בפני תביעה קנטרנית שהיתה יכולה להיחסך אם התובע היה מוחק את ההודעות "המשמיצות" כנגדו בפורום שבשליטתו באתר תפוז.
מלי נאלצה להגיש את כתב הגנתה בתיק התביעה החדש. בכתב הגנתה אישרה מלי את הפרסומים השונים (למרות שניתן היה לטעון שמדובר בראיות לא קבילות על פי דיני הראיות ולהקשות על התביעה). ברוב סעיפי הגנתה כתבה כי הביעה את דעתה בלבד. מלי טענה כי תביעתו של גינת היא קנטרנית וטורדנית ונועדה לשמש משקל נגד לתביעה אותה הגישה כנגד גינת.
עותק מכתב ההגנה של מלי דאוי, כאן

איחוד תיקים

ביום 4 אפריל 2004 החליט שופט בית משפט השלום בתל אביב, ד"ר קובי ורדי, לאחד את תביעתו של רפי גינת עם תביעתה של מלי דאוי על מנת שהדיונים יתקיימו בפעם אחת לגבי שתי התביעות.

הדיון הבא בתיק הוא ביום 12 יולי 2004.

 

@@@@12/06/2004חדשות
ישראל  | בית המשפט פסק שגוגל אינה צריכה לחשוף פרטי גולש  
אנגליה  | בית משפט דחה תביעת לשון הרע בגלל מיעוט גולשים  
אנגליה  | שופט דחה תביעת דיבה בשל מספר כניסות נמוך לאתר  

מאמרים
ישראל  | צעיר השמיץ חנות אופניים בפורום בתפוז וישלם פיצוי  
ישראל  | חברת 012 קווי זהב תשלם הוצאות כספיות לאמיר גנס  
ישראל  | מותה של שמועה מקוונת ולידתה של תביעה מכוונת  

פסיקה
ישראל  | ת"א 7633-09-15 הירש נ' קטן אברהם  
ישראל  | ת``א 2164-07 (שלום ראשון לציון) בושינסקי נ` לשם ואח`  
ישראל  | תא``מ 6579-08 (שלום חיפה) יבגניה טבצ`ניקוב נ` נטליה סטפניוק-ברג  

חקיקה
ישראל  | הצעת חוק אחריותן המשפטית של הנהלות אתרי האינטרנט על דברי הגולשים  
אנגליה  | חוק לשון הרע 1996  
אוסטרליה  | חוק לשון הרע 1995  

מקורות מקוונים
קנדה  | Defamation in Canadian CyberSpace  
ישראל  | הבלוג של תומר כהן-אינטרנט, מחשבים ודברים אחרים  
ישראל  | Dinil - פורטל הדין של ישראל  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2019