Share
נאשם המטריד באמצעים אלקטרונים, גם אם זה סובל מהפרעת אישיות, צריך להפנים את חומרת מעשיו באמצעות ענישה ממשית שאינה מקלה.

רציו:
 
תאריך פסק הדין: 24.02.2005
הליך: פ` 2185/04
בבית משפט השלום ברחובות
בפני כבוד השופטת אסתר שטמר - סגנית נשיא
הצדדים: מדינת ישראל נ` צימר אושרי
 
עובדות:
כנגד הנאשם הוגשו בעבר כתבי אישום שונים וכן הוכנו כנגדו כתבי אישום אשר לא הוגשו. הנאשם הודה בכל העבירות שיוחסו לו בכתבי האישום והורשע בהם. בין היתר, הוגש כנגד הנאשם כתב אישום לפיו הנאשם הכיר את המתלוננת, קטינה, באמצעות האינטרנט, התחקה אחר תנועותיה, איים עליה והטרידה.
הנאשם שוחרר בתנאים מגבילים ונאסר עליו ליצור קשר עם המתלוננת. חרף ההגבלות, הנאשם המשיך להטריד את המתלוננת ולשלוח לה הודעות SMS.
על פי עובדות כתב אישום נוסף, הנאשם איים על המתלוננת, אף היא קטינה, בכך ששלח לתא הדואר שלה באמצעות האינטרנט את ההודעה הבאה:
"אנחנו נחייה ונראה אם אני יבוא או לא אני נשבע לך שעם את לא באה בטוב אני יבוא ברע ויהרוג אותך... אני את שלי אמרתי אני יפתיע בביצפר ועם לא אז בבית אחרי שאני ארצח את ההורים שלך. ואת כלמי שאת אוהבת אני יפגע מילה של אשר ותאמיני לי שזאת מילה"
ועדת אבחון קבעה כי הנאשם אינו מפנים את חומרת מעשיו ומגלה התנהגות אנטיסוציאלית על רקע הפרעת אישיות.
פסיכאטר קבע כי הנאשם סובל מהפרעת אישיות אך הוא הוא מסוגל לעמוד לדין מבחינת מצבו הנפשי.

נקבע
:

בית המשפט קבע כי גם אדם הפועל בתחום הנמוך של המקובל צריך לקבל על עצמו נורמות התנהגות ברורות וחדות ואין לתת לו ליהנות מענישה מקילה.
בית המשפט ציין כי רק עונש ממשי וחד יגרום לנאשם להפנים את התנהגותו.
על הנאשם הושתו 4 חודשי מאסר בפועל, 6 חודשי מאסר על תנאי, קנס בסכום של 2,500 ש"ח ופיצוי כל אחת מהמתלוננות בסכום של 1,000 ש"ח.
 
 

 

   

בתי המשפט

 

 

פ  002185/04

בית משפט השלום רחובות

 

24/02/2005

 תאריך:

 

בפני כבוד השופטת אסתר שטמר - סגנית נשיא

 

 

 

מדינת ישראל

בעניין:

המאשימה

איריס מוריץ

ע"י ב"כ עוה"ד

 

 

 

נגד

 

 

 

צימר אושרי – בעצמו

 

הנאשם

ארז צברי מהסניגוריה הציבורית

ע"י ב"כ עוה"ד

 

 

הנאשם:

אני מציג לבית המשפט עתה מכתב.

 

גזר דין

 

1.         הנאשם הודה והורשע בעבירות הבאות:

 

א.         ת"פ 2185/04

אישום ראשון: ביום 6/10/2004 הגיע לבית המתלוננת, שהיתה קטינה ילידת 1987, אותה הכיר באמצעות האינטרנט, התחקה אחר תנועותיה, ואיים עליה שאם לא תגיע לביתה "יעשה לה בלאגן". בשעות הערב המוקדמות הבחינה המתלוננת בנאשם המצוי בסביבת בית מגוריה, ועזבה את המקום. למחרת התקשר אליה מספר פעמים, למרות שבקשה ממנו לחדול. ביום 12/10/2004 שלח למתלוננת מספר רב של הודעות SMS כתובות. בשל כך הודה והורשע בעבירות של פגיעה בפרטיות ואיומים

אישום שני: ביום 7/10/2004 שוחרר הנאשם בתחנת המשטרה בתנאים מגבילים, בהם איסור יצירת קשר עם המתלוננת. ביום 10/10/2004 שלח SMS בו כתב כי יפגע במשפחתה ובעצמו. כן התקשר אליה מספר פעמים באותו יום. בשל אלו הודה והורשע בעבירות איומים והפרת הוראה חוקית.

 


ב.         ת"פ 2489/04

אישום ראשון: הנאשם שוחרר בבית המשפט תוך קביעת תנאים, בהם איסור קשר עם אותה מתלוננת, ואיסור כניסה לעיר רחובות. למרות ההוראה, ביום 17/12/2004 התקשר אל המתלוננת מספר פעמים, והתקשר ואיים לבוא לביתה. בשל מעשים אלו הורשע בעבירות פגיעה בפרטיות, איומים בשני מקרים, והפרת הוראה חוקית.

אישום שני: בתחילת חודש דצמבר 2004 נפגש עם מתלוננת אחרת, שהיתה כבת 14, ואיים "שישבור את הלובי אם המתלוננת 2 לא תבוא", והפר הוראה חוקית בכך שנכנס לעיר רחובות, וגרם נזק לדלת הכניסה בבית ברחוב טשרניחובסקי 40/14, כאשר זרק לבנה על דלת זכוכית, שהתנפצה. בשל אלו הודה והורשע בעבירות של איומים, הפרת הוראה חוקית, והיזק לרכוש.

           

ג.          ת"פ 4731/04 של בית משפט השלום בראשון לציון

הנאשם איים ביום 4/6/2004 על קטינה אחרת, שהיתה כבת 14, בכך ששלח לתא הדואר שלה באינטרנט הודעה כתובה בזו הלשון: "אנחנו נחיה ונראה עם אני יבוא או לא אני נשבע לך שעם את לא באה בטוב אני יבוא ברע ויהרוג אותך... אני את שלי אמרתי אני יפתיע בביצפר ועם לא אז בבית אחרי שאני ירצח את ההורים שלך ואת כלמי שאת אוהבת אני יפגע בו מילה של אשר ותאמיני לי שזאת מילה" (השגיאות במקור ועל פי כתב האישום – א"ש).

בשל זאת הודה הנאשם והורשע בעבירה של איומים.

 

ד.         תיק פא 14648/03 תחנת איילון

בו הוכן כתב אישום אך לא הוגש, ולפיו ביום 13/7/2004, ביחד עם אחר, התפרץ הנאשם לרכב על ידי נפוץ שמשת חלון הנהג בעזרת שבר מצת, נכנס לרכב, וגנב ממנו קופה ובה 10.45 ₪, רדיו דיסק, ופנס חרום לרכב. בעת בצוע הפריצה היו הנאשם והאחר מצוידים בשברי מצת מברג וגרביים. בשל הנטען הודה הנאשם והורשע בעבירות של התפרצות לרכב לשם גניבה, גניבה מרכב, והחזקת כלי פריצה לרכב.

 

ה.         תיק פא 14211/04 תחנת איילון

אף בו הוכן כתב אישום ולא הוגש, ולפי המתואר בו, ביום 7/7/2004 התפרץ הנאשם לרכב, תוך ניפוץ שמשת חלון הנהג בעזרת לבנה, נכנס לרכב, וגנב ממנו רדיו דיסק ומחזיק מפתחות. בעת בצוע הגנבה היה הנאשם מצויד במברג.  הנאשם הודה במיוחס לו והורשע בבצוע עבירות של התפרצות לרכב לשם בצוע גניבה, גניבה מרכב, גניבת מחובר לרכב, והחזקת כלי פריצה לרכב.

 

2.         בהסכמת הצדדים נשלח הנאשם לבדיקה בפני ועדת אבחון על פי חוק הסעד (טיפול במפגרים), תשכ"ט-1969. הועדה קבעה כי הנאשם מתפקד ברמה שאינה פיגור. עם זאת, התרשמו חברי הועדה כי הנאשם "אינו מפנים את חומרת מעשיו, אינו מפיק לקחים מעברו. מתקשה לקבל סמכות וגבולות. מגלה התנהגות אנטיסוציאלית על רקע הפרעת אישיות".

הנאשם נבדק על ידי פסיכיאטר שקבע כי אין עדות למחלת נפש, אם כי ככל הנראה סובל הנאשם מהפרעת אישיות. הנאשם מסוגל לעמוד לדין מבחינת מצבו הנפשי.

בעברו של הנאשם גזר דין ללא הרשעה מבית משפט לנוער, בעבירות פריצה לרכב וגניבה, בגינן הוטלו על הנאשם ערבות ופיצוי למתלוננת (גזר הדין מיום 18/12/2003, והעבירה בוצעה ביום 12/7/2002).

ביום 23/1/2005 נתקבל תסקיר שרות מבחן, אשר נמנע מהמלצה כלשהיא בענינו. הסיבה לכך היתה התרשמות מעוררת דאגה מאישיותו של הנאשם, מחוסר האפשרות שלו לשלוט במעשיו, ומסיכון בדבר הישנות העבירות. כדי כך, שהנאשם עצמו ביקש לקבל טפול תרופתי להפסיק את המחשבות הטורדות אותו בקשר למתלוננת.

 

3.         התביעה עותרת להשית על הנאשם עונש של מאסר. כך, בהתחשב בעברו ובמכלול העבירות שהודה בהן בתיק זה. באופן מיוחד, משלא שעה להוראות בית המשפט להרחקה ולאי הטרדה. כיוון שהאיומים הושמעו כלפי קטינות, רואה בכך התביעה התנהגות חמורה במיוחד. כן מבקשת התביעה להשית על הנאשם קנס כספי ופיצוי כספי למתלוננות.

הסנגור סבור כי הנאשם מבצע את המעשים בשל הבעייתיות הטבועה באישיותו, הגורמת לו להבין בצורה בלתי נכונה מסרים רגילים. כאשר המסרים אינם חדים, הוא מפרש אותם כהזמנה. הסנגור מוסיף ומפנה לגילו הצעיר של הנאשם בעת בצוע העבירות, רק מעט מעבר לגבול הבגרות. מבוקש להתחשב בכך שהנאשם הודה במיוחס לו, ומבקש להתחיל דף חדש ונקי בחייו האזרחיים, ולהשית עליו עונש של מאסר מותנה בלבד, שירתיע אותו מהמשך בצוע עבירות.

 

4.         ללא ספק המעשים המתוארים בכתבי האישום ובתיקי המשטרה, בהם הודה הנאשם, חמורים הם. בנוסף לבצוע עבירות התפרצות לרכב וגניבה ממנו, בצע הנאשם מספר עבירות של הטרדה ואיומים, והגדיל לעשות כאשר עשה כן גם לאחר שהוזהר במפורש בתחנת המשטרה ובבית המשפט, לבל ייצור קשר עם המתלוננות. יתרה מזו, להמחשת כוונותיו לבצוע מעשים פליליים, גרם לנזק בבית אחת המתלוננות. אין ספק שהנאשם הפיל חתיתו על המתלוננות.

מנגד עומדים כוונתו הטובה של הנאשם לסיים את כל התיקים הפליליים התלויים נגדו, והודייתו שחסכה מזמנו של בית המשפט.

 

מנגד עומד גם תאור אישיותו של הנאשם בחוות הדעת ובתסקיר. תאור העולה בקנה אחד עם התרשמות בית המשפט ממנו, והמקשה על שפיטתו בכל חומרת הדין. שכן ברור שחלק בלתי מבוטל מן העבירות המיוחסות לנאשם, בעיקר בכל הקשור להטרדות ולאיומים, נעשה כאשר לא הבחין בכך שמדובר בהתנהגות פסולה.

אלא שגם אדם הפועל בתחום הנמוך של המקובל צריך לקבל על עצמו נורמות התנהגות חדות וברורות, ואין לתת לו ליהנות מספק הגבוליות על ידי ענישה מקלה. אדרבא, אם הוכיח הנאשם כי איננו מבין את כוונת בית המשפט בהרחקה, וזאת לפחות פעמיים – אין ברירה כי אם להבהיר זאת באופן חד יותר, שישאיר את חותמו בנאשם באופן ששוב לא יחזור לבצע עבירות פליליות.

לענין זה אני מפנה את הקורא לתסקיר שרות המבחן, בעמוד 2, פסקאות 2-4.

לצערי, החשש הוא, שאם לא יענש הנאשם עונש ממשי וחד, לא יפנים את התנהגותו הפלילית, וקיים חשש כי יחזור לבצע עבירות.

 

5.         לפיכך החלטתי להשית על הנאשם:

א.         עונש מאסר בן 4 חדשים.

ב..        עונש מאסר בן 6 חדשים נוספים, שלא ירצה אלא אם יעבור תוך 3 שנים מיום שחרורו עבירה של פגיעה בפרטיות (עבירה לפי סעיף 5 לחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981); איומים (עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין, תשל"ז-1977); הפרת הוראה חוקית (עבירה לפי סעיף 287 לחוק העונשין); או עבירת רכוש (עבירה לפי פרק יא` לחוק העונשין).

ג.          קנס בסכום של -.2,500 ₪, שישולם ב- 5 תשלומים חדשיים רצופים, החל ביום 1/9/2005.

ד.         פיצוי בסכום של -.1,000 ₪ לכל אחת מן המתלוננות: אורטל ברזה, מ.ס., ל.א.    ו- מרים נורן.

 

כרטיס החיוב שנמצא באחד מכלי הרכב יוחזר לבעליו, ואם זה לא ימצא – יושמד.

 

ניתן היום ט"ו ב אדר א, תשס"ה (24 בפברואר 2005) במעמד הצדדים.

 

                                                                                             ____________________

 אסתר שטמר, שופטת

                                                                                                         סגנית נשיא

 

עו"ד צברי:

לגבי עונש המאסר, אבקש לשקול לרצותו בעבודות שירות, ולקבל חות דעת הממונה כי הנאשם כשיר.

לגבי הקנס, בית המשפט לא התייחס לכך שלמעשה -.7,000 ₪ שהופקדו בעקבות הפרת ההוראה החוקית חולטו, ויש מקום לקחת זאת בחשבון.

 

עו"ד גב` מוריץ:

אנחנו מתנגדים לריצוי המאסר בדרך של עבודות שירות, אנחנו מבקשים שהנאשם ירצה מאסר בפועל כפי שציווה בית המשפט.

לענין החילוט, הנאשם הפר תנאי שחרור ולכן הסכום חולט, אבקש שהסכום לא יופחת מסכום הקנס.

בתיקים שהנאשם צירף יש רדיו דיסק, אבקש להחזיר אותו לבעליו, ואם לא יאותר בזמן סביר, אבקש לחלטו. לגבי המברג, אבקש לחלט, וכן לגבי הפלג.

עו"ד צברי:

כאשר המחוקק נתן לבית המשפט אפשרות להמיר עונש מאסר של עד 6 חודשים בעבודות שירות, הוא התכוון למקרים כאלה של אדם צעיר ללא עבר פלילי, כאשר אינני מבין איזה תועלת תשיג חברתי. אינני רואה שום סיבה שלא לנצל אפשרות זו.

החלטה

לגבי אפשרות ריצוי העונש בעבודות שירות: שקלתי אפשרות זו. לאור האמור בגזר הדין, לאור האמור בדבר אי הפנת העבירות, אני סבורה שאין לאפשר ריצוי העונש בעבודות שירות.

אשר לחילוט המוצגים: רדיו דיסק יוחזר לבעליו, ואם זה לא יאותר תוך 3 חודשים – יחולט.

המברג והפלג יחולטו.

אשר להפחתת סכום הקנס: החילוט היה בשל אי עמידתו של הנאשם בתנאי השחרור. אין לקשור זאת לעונש שהושת עליו.

 

ניתנה היום ט"ו ב אדר א, תשס"ה (24 בפברואר 2005) במעמד הצדדים.

 

                                                                                             ____________________

 אסתר שטמר, שופטת

                                                                                                         סגנית נשיא

 

 

 

 

עו"ד צברי:

אני מבקש עיכוב ביצוע להגיש ערעור לענין אפשרות ריצוי העונש בעבודות שירות, תוך 30 יום.

 

עו"ד גב` מוריץ:

אני מתנגד לעיכוב ביצוע גזר הדין. אני סבורה שאין מקום לעכב את הביצוע, הנאשם יכול היה לצפות לעונש שיטיל עליו בית המשפט.

יחד עם זאת, אם בית המשפט יעתר לבקשת הנאשם, אבקש שזה יותנה בהפקדה כספית גבוהה וערבויות גבוהות.

החלטה

על מנת לאפשר לבית המשפט שלערעור להעביר את גזר הדין תחת שבט הביקורת, אני מורה על עיכוב ביצוע גזר הדין עד יום 24/3/2005.

כתנאי לעיכוב הביצוע על הנאשם להפקיד סכום של -.3,000 ₪ (אם קיימת עדיין הפקדה בתיק, היא תעמוד על כנה במקום הפקדה נוספת), עליו להשאר במעצר בית מלא בבית הוריו, בפיקוח אחד ההורים, וכן עליו להפקיד את דרכונו במזכירות בית המשפט, אם יש לו דרכון.

ניתן צו לעיכוב יציאתו של הנאשם מן הארץ.

 

ניתנה היום ט"ו ב אדר א, תשס"ה (24 בפברואר 2005) במעמד הצדדים.

 

                                                                                             ____________________

                                                                                                אסתר שטמר, שופטת
                                                                                                        סגנית נשיא

@@@@

24/02/2005חדשות
ישראל  | משרד הפנים יתקין מצלמות נסתרות בערים  
ארצות הברית  | אזרח אמריקני ואזרח סיני חשודים כמעורבים בריגול מסחרי לטובת סין  
ארצות הברית  | עונש מאסר למהנדס גרעין שהעביר תוכנה לאירן  

מאמרים
ישראל  | אינטרנט פלילי - אינטרנט אקסטרה 75  
ישראל  | הורשע צעיר שהציף שרתי מחשב וגרם לקריסתם  
ארצות הברית  | העמידה בתנאי החוק נגד דואר זבל הוכפלה, אך עדיין באופן זניח  

פסיקה
ישראל  | תפח 1625-08-08 (מחוזי מרכז), מדינת ישראל נ` חאלד קשקוש  
ישראל  | תפ``ח 1126/07 (מחוזי ת``א) מדינת ישראל נ` דוד בן יהודה שמיר  
ישראל  | מ 14800/06 מדינת ישראל נ` הלוי משה  

חקיקה
ישראל  | חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה-נתוני תקשורת), התשס``ח - 2007  
ישראל  | הצעת חוק העונשין (תיקון- משחקים אסורים, הגרלות והימורים ברשת האינטרנט), התשס``ז  
ישראל  | תיקון פקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) (תפיסת חומר מחשב), התשס``ג 2003  

מקורות מקוונים
קנדה  | המרכז הבינלאומי למניעת הפשיעה - ICPC  
גרמניה  | המרכז האינטרנטי למחקרי שחיתות - ICGG  
אילינוי  | הלשכה הלאומית לפשעי ביטוח - NICB  

מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2020