Share
18/04/2017 | אביב אילון ושות׳ עורכי דין | אנגליה
אינטליגנציה מלאכותית בשירות עולם המשפט

מיליוני משרות נמצאות בסכנה בעקבות שימוש הולך וגובר בתהליכי אוטומציה ומכונות מבוססות אינטליגנציה מלאכותית (AI). בעוד המהפכה התעשייתית הראשונה גבתה מספר עצום של משרות מצד בעלי הכשרה תעסוקתית מצומצמת בעיקר באזורים העניים של המדינה, רבים נוספים עתידים לאבד את מקור פרנסתם עם שילובה ההולך וגובר של טכנולוגיה בחיינו. 

על פניו, לא מדובר בחדשות טובות במיוחד. ניתן אף להתייחס לשינוי שעתיד להתרחש בעולם התעסוקה כמהפכה תעשייתית מס' 2, לא פחות. 

על פי מחקר חדש, כשליש ממשרות העבודה באנגליה נמצאות בסכנה להתבצע על ידי רובוטים ומכונות אוטומטיות במהלך עשרים השנים הבאות. על פי מחברי המחקר יש להכין את המסגרת המשפטית הראויה על מנת להתכונן למצב החדש באופן הטוב ביותר. מבין הדרכים האפשריות להתמודדות עם המצב החדש, נמצאה עדיפות להכשרה מחודשת של עובדים "מיועדים" להחלפה.
 
הייתם שוכרים את שירותיו של עו"ד רובוטי? תנו לנו להניח שהתשובה לשאלה היא "לא" כמעט אוטומטי, נכון לקריאת שורות אלו. 

באופן כללי, מדובר בנושא מורכב מאוד. האם אנחנו יכולים לקבל על עצמנו את העובדה כי רובוט, ישות שאינה בשר ודם, יקבע עבורנו החלטות גורליות? למעשה אנחנו כבר שם – חיינו תלויים כיום במגוון רובוטים ומערכות בעלות יכולות אינטליגנציה מלאכותית אשר למעשה מקבלים עבורנו החלטות מהותיות, כמו החלטות הנוגעות לביטחוננו האישי. 

החל ממערכת בנקאית "שמעריכה" את הסיכוי להחזרת משכנתא, מטוסי נוסעים שטסים על טייס אוטומטי חלק ניכר מהדרך, רובוטים המבצעים הליכים כירורגיים מורכבים וכן מערכות נהיגה אוטונומיות מסוג מובילאיי ( Mobileye ) – אלו ורבים נוספים הם למעשה דוגמאות למעורבות הגדולה של טכנולוגיה ושירותים מבוססי אינטליגנציה מלאכותית בחיינו. חשוב להבין את ההבדל בין רובוטים הנתונים לשליטה ובקרה מצד בני אדם לבין מערכות רובוטיות אוטונומיות לחלוטין המקבלות החלטות עצמאיות על פי אלגוריתמים מתמטיים.    
                               
אם כך, אנו רואים כי בני אדם כיום "מאפשרים" לישויות רובוטיות לשלוט בחייהם. בין אם נרצה ובין אם לאו – אנו חלק פעיל מכך. חוקרים ומדענים עושים מאמץ רב במטרה לשפר את יכולות הקריאה, הניסוח וההבנה של תוכנות אינטליגנציה מלאכותית על מנת לסייע לנו, בני האנוש, בהתמודדות עם מצבים מורכבים או לחילופין כאלה הנחשבים סיזיפיים וגוזלי זמן. הרחבת יכולותיהן של מכונות ורובוטים מבוססי AI מסייעת רבות בבחינת ניצול זמן, ניתוח ושמירה על ביטחוננו האישי. 

אך יחד עם כל הטוב הזה קיים גם צד אפל אליו חשוב להיות מודעים. דוגמא מעניינית ומטרידה כאחד בנושא זה דנה בשאלת יכולות קבלות החלטות אוטונומיות מצד מזל"טים צבאיים. הכוונה היא לכלי טיס אוטונומי המקבל החלטה לתקוף מטרה באופן עצמאי על פי יכולת בינה מלאכותית. אותה החלטה מתקבלת כתוצאה משקלול מספר גורמים, בהם סיכוי הפגיעה במטרה וכן הנזק הפריפריאלי שעתיד להיגרם הן לרכש והן לנפש.                                           

שערו בדמיונכם מצב בו מל"ט מבצעי מקבל החלטה להפציץ מחלקת יולדות בבית חולים באפגניסטן על פי חישוב שהראה כי ישנם סיכויים גבוהים לכך שהתינוקות האפגנים יילחמו בעתיד בחיילים אמריקאים. נשמע כמו תרחיש לא מציאותי? זה נכון, חלקית. מל"טים שמקבלים החלטות עצמאיות להפציץ עדיין אינם מבצעיים אך כבר נמצאים בפיתוח ועתידים להיכנס לתפקיד בשנים הקרובות.                        

דוגמא נוספת לחדירתן של מערכות מבוססות AI אל חיינו בכלל ואל עולם המשפט בפרט ניתן למצוא גם באתר DoNotPay . האתר עושה שימוש ב- AI על מנת לקבוע, על פי סדרה של שאלות מכווינות, את הסיכוי שלכם לערער על דו"ח חנייה ולזכות בו. המערכת מוכיחה את עצמה – בחודשי פעילותה הראשונים בניו יורק ובלונדון הצליחה לערער בהצלחה על דו"חות חנייה בשווי 15 מיליון ₪. מדובר על מערכת פשוטה באופן יחסי אשר למעשה "מנתחת" את תשובות הגולשים ומעריכה את סיכויי הצלחת הגשת הערעור.        

פירמות משפטיות עושות שימוש הולך וגובר בתוכנות בעלות יכולת אינטליגנציה מלאכותיות למטרת סריקת והבנת מסמכים על מנת לקצר תהליכים וחסכון בזמן משרד. סקר שנעשה מראה כי מעל למחצית מתוך 100 פירמות עורכי הדין המובילות באנגליה מצהירות כי הן כבר עושות שימוש כזה או אחר במערכות מסוג זה, או מביעות עניין ממשי לבחון כניסתן לחברה. זהו ללא ספק רק השלב הראשוני בדרך, כך שהשימושים שיימצאו לתוכנות ומערכות מסוג זה עתידים להתרחב. באיזו מידת התרחבות מדובר? לפחות עד השלב בו נוכל לקבוע האם אנחנו מעוניינים בשכירת שירותיו של עו"ד בשר ודם או כזה המשוחח אתכם דרך מסך המחשב.                               

על פניו, השאלה שנשאלה בתחילת המאמר, קרי, האם הייתם שוכרים את שירותיו של עו"ד רובוטי מבוסס אינטליגנציה מלאכותית - נשמעת כעת פחות קשה למענה. 

בדומה לתחומים רבים בהם הטכנולוגיה תופסת נתח גדל ומתרחב, עולם המשפט אינו יוצא מן הכלל. בארצות הברית נעשה שימוש בתוכנת AI על מנת לקבוע את סיכוי חזרתם של עצורים לעולם הפשע. מחשב, על פי חישוב נוסחאות מתמטיות, קובע את מידת "מסוכנותו" של אדם לציבור. חשוב לציין שהתוכנה לא מחליטה באופן אוטונומי האם לכלוא את האדם או לשחררו לחופשי, אלא מספקת המלצה לשופט הדן בתיק והוא שמחליט על כך.                                                          

ככל הנראה, העידן בו עורכי דין  אנושיים ייעלמו לחלוטין מהנוף המשפטי רחוק וייתכן כי כלל לא יגיע. בדומה לתחומים נוספים שחוו את נחת זרועה של הטכנולוגיה, ברבים מן המקרים היכולות האנושיות נותרו נדרשות, גם כאשר רובוטים החלו לבצע חלק הולך וגדל מנתח העבודה. אך ללא ספק, אנו עומדים בפני תקופה מרתקת הנוגעת לשילובה של טכנולוגיה בעולם המשפט.       


18/04/2017חדשות
האומות המאוחדות  | רובוטים ומשרות – העתיד כבר כאן  
אנגליה  | רובוטים ומשרות  
ארצות הברית  | עובד גוגל תובע בגין פגיעה בחופש הביטוי  

מאמרים
ישראל  | גלישה באינטרנט - עילה לפיטורין?  
ישראל  | השלכות הסכם ארגוני ההסתדרות - המעסיקים  
אירופה  | גילוי פרצות אבטחה - האם להאשים את החבר לעבודה?  

פסיקה
ישראל  | עב 2714/08 (אזורי עבודה ירושלים) קורלוב יבגני נ` מינקום מערכות מתקדמות בע``מ  
ישראל  | עב 2198/06 (אזורי עבודה תל אביב) א.א. שידורית טלפייג` (1989) בע``מ ואח` נ` מאיר דוד  
ישראל  | תפ 9221-07-08 (שלום נצרת) מדינת ישראל נ` אשר ניזר  

חקיקה
ישראל  | הסכם קיבוצי כללי מיום 25.06.2008  

מקורות מקוונים
ישראל  | עובדות - האתר לזכויות העובדת  
ישראל  | האתר לדיני עבודה - זכויות עובדים ומעבידים  
ישראל  | מען - עמותה לסיוע לעובדים  


מדורים

 

קניין רוחני

לשון הרע

מידע כללי

הגנת הפרטיות

מסחר אלקטרוני

זכויות יוצרים

לשון הרע

אילון ושות` עורכי דין

דואר זבל

מניות, ניירות ערך

סימני מסחר

תביעת לשון הרע

אודות דיני רשת

משרדי עורכי דין

מונופולין, הגבלים עסקיים

פטנטים

לשון הרע בפייסבוק

ניהול משברים

קניין רוחני

שמות מתחם

 

 

חוקרים פרטיים

סקס פורנוגרפיה

דואר אלקטרוני

סוגיות בזכויות יוצרים

פלילים

מומחים יועצים

שיתוף קבצים

עבודה

זכויות יוצרים בתמונות

עבירות מחשב

עו"ד אביב אילון

מנהל סחר אלקטרוני

ריגול ומעקב

זכויות יוצרים במוזיקה

עבירות אינטרנט

יעוץ משפטי

הימורים

ספקי שירותים

זכויות יוצרים בתוכנה

הונאה

 

סמכות שיפוט

טרור קיברניטי

זכויות יוצרים בוידאו, סרטים וטלויזיה

פלילים

 

בורורות גישור

מנועי חיפוש באינטרנט

זכויות יוצרים בפרסום

 

 

פדופיליה

ילדים

רישום זכויות יוצרים

 

 

אתיקה

נשים

שמירת זכויות יוצרים

אינדקס ויזואלי


בחירות אלקטרוניות

גברים

 

קטעי וידאו


מילון מונחון

משפחה

 

חדשות עיתונות


אנונימיות

פורומים

 

משרדי עורכי דין


נוטריון

חברת המידע

 

משפטים


חוזים הסכמים

ננו טכנולוגיה

 

 


מכשירים חכמים

גירושין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          שותפי תוכן 

 

 

פטנטיםתאונת אופנוע | תאונות דרכים | תוכנית עסקית

 

© כל הזכויות שמורות לעו"ד אביב אילון 1999-2022